کرتین وال چیست ؟

 


Curtain wall کرتین وال در ااصطلاح لغوی به معنای دیوار پرده ای است که نوعی سیستم پوشش دهنده غیرسازه ای نمای خارجی ساختمان می باشد که علاوه بر وظیفه جداکننده ای از بار مرده وارد بر ساختمان نیز می کاهد . از سیستم نمای شیشه ای کرتن وال بیشتر در ساختمانهای بلند مرتبه و سازه هایی که نیاز به بیشترین ویو باز جهت دید وجود دارد ” استفاده می شود .
نمای کرتین وال چیست ؟
سازه استاندارد نمای کرتین وال به جز وزن خود هیچ گونه باردیگری را تحمل نمی کند و به دلیل ساختار خاص سازه ای مقاوم در برابر نفوذ آب وهوا ” تبادل حرارت و برودت – نوسانات ناشی از فشار باد- و نیروی زمین لرزه و تکانه های آنی ساختمان می باشد .
ساختار دتایل اجرایی کرتین وال :
عمومآ دتایل کرتین وال dwg از ۳ متریال اصلی تشکیل می شود که عبارت است از:
1. زیرسازی فلزی به صورت کمربندی
2. سازه اصلی نگهدارنده
3. مصالح پرکننده
امروزه این نوع نما از پروفیل های آلومینیومی اکسترود شده طراحی و تولید می گردد که عموما از شیشه به عنوان مصالح پرکننده فضای بین فریم های آلومینیومی استفاده می گردد گرچه می توان از سایر مصالح شامل ورق کامپوزیت .فایبر سمنت برد .چوب و پلی کربنات و … نیز استفاده نمود .
دیتیل های کرتین وال مختلفی جهت اجرای نمای شیشه ای کرتین وال مورد استفاده می گردد که اصولی ترین آن استفاده از نبشی فلزی با دو سوراخ لوبیایی و براکت کرتین وال آلومینیومی یا گالوانیزه با سوراخ های لوبیایی شکل متنوع می باشد که با این روش میتوان از مزایای سازه کاملا مفصلی بهره برد .
مراحل و نحوه اجرای نمای کرتین وال (نمای شیشه ای کرتن وال):
دو روش کلی اجرای نمای شیشه ای کرتن وال
کرتین وال سیستم استیک :
Stick system Curtain wall
متداول ترین روش در جزئیات اجرای کرتین وال روش استیک می باشد بدین صورت که اجزای مختلف استراکچر اصلی شامل پروفیل عمودی و افقی در محل پروژه برش کاری شده و به صورت مجزا برروی بدنه ساختمان نصب می شوند و سپس شیشه یا سایر مصالح پرکننده در داخل فریم های آلومینیومی قرار می گیرند.
شاید بتوان گفت امروزه به دلیل صرفه جویی در هزینه حدود ۹۵ درصد پروژه های اجرایی در کشور به این روش اجرا می گردد .
کرتین وال سیستم یونیتایزد :
Unitized curtain wall systems
در این روش تقریبا تمامی عملیات ماشین کاری و مونتاژ سازه اصلی نمای کرتین وال و حتی مونتاژ اتصالات، یراق آلات و واشر ها و شیشه در داخل کارخانه صورت می گیرد و در قطعات کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل نصب باشد به صورت آماده به کارگاه محل نصب حمل می شود. مزیت این روش کنترل کیفیت اجرا به صورت مداوم می باشد و نتیجه بهتری در اجرای کار خواهد داشت .
از نقاط ضعف اجرای این سیستم به هزینه بالای آن میتوان اشاره کرد .
مزایای استفاده از نمای شیشه ای کرتن وال :
1. سبکی سازه و در نتیجه کم شدن بار مرده وارد بر سازه اصلی در نمای کرتین وال
2. استفاده از مدولاسیون سازه با ابعاد بزرگ و در نتیجه ایجاد چشم انداز مناسب
3. زیبایی منحصر به فرد و استحکام بسیار بالا در استفاده از دیتیل کرتین وال
4. استفاده از زیرسازی مفصلی جهت جلوگیری از مخاطرات تکانه های آنی ساختمان
5. استفاده از شیشه جهت استفاده از نور طبیعی جهت کنترل نور توسط شیشه های رنگی
6. استفاده از شیشه های تک – ۲ و ۳ جداره در مدل های متنوع سکوریت – لمینیت و …
7. آب بندی و هوابندی مناسب و کنترل میزان صوت ورودی به فضای داخلی ساختمان
8. استفاده از قابلیت ۲ رو رنگ بودن سازه نمای شیشه ای کرتن وال جهت همخوانی با فضای داخلی و خارجی ساختمان .
9. استفاده از انواع بازشو های مخفی و آشکار با یراق آلات با کیفیت اروپایی توسط مجری کرتین وال
10. استفاه از انواع رنگ های پودری الکترواستاتیک ( ساده و سمباده ای ) – آنادایز ( مات – براق – خش دار ) و طرح چوب برای زیبایی بخشی هر چه بیشتر به فضا .

ویژگی های اجرای نمای شیشه ای کرتین وال توسط شرکت تکین نما آلومینیوم : ( مجری نمای کرتین وال )
و پروفیل ساخت کشور ترکیه ( پروفیل شرکت های سارای – آساش – لورنزو و … )
 استفاده از تیم های اجرایی مجرب – کاردان و متعهد .
 ارايه راه حل های مفید با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت ممکن جهت اجرای پروژه های خاص .
 استفاده از لاستیکهای آب بندی و هوابندی با جنس” ای پی دی ام ” با طول عمر بسیار بالا .
 استفاده از نبشی و براکت با سوراخ های لوبیایی جهت ایجاد زیرسازی کاملا مفصلی جهت کاهش مخاطرات مربوط به زلزله و تکانه های ساختمان .
 تعهد و انگیزه بسیار بالا جهت اجرا و تحویل به موقع پروژه .
 کیفیت و قیمت بسیار مناسب و کاملا رقابتی

(برای دریافت قیمت کرتین وال ، قیمت پروفیل کرتین وال ، قیمت پنجره کرتین وال ، قیمت نمای کرتین وال ، قیمت اجرای کرتین وال ، قیمت شیشه کرتین وال ، قیمت نمای شیشه ای کرتین وال ، و همچنین آشنایی با مراحل اجرای نمای کرتین وال و نحوه نصب کرتین وال توسط نصاب کرتین وال و فروش نمای کرتین وال با کارشناسان ما در تماس باشید. همچنین فیلم اجرای کرتین وال در حال تهیه می باشد که در اسرع وقت در سایت قرار خواهد گرفت.)
انواع نمای شیشه ای کرتین وال :
نمای شیشه ای کرتن وال فیس کپ :
مراحل اجرای نمای کرتین وال در این نوع نمای شیشه ای ، همانطور که از نامش پیداست در قسمت هایی که پروفیل عمودی و افقی جهت ایجاد سازه آلومینیومی نمای شیشه ای اجرا شده از بیرون نما – پروفیلی به نام نگهدارنده شیشه پیچ شده و درپوش در انواع مختلفی مانند درپوش یو شکل صاف ۲ سانتی یا ۱۰ سانتی یا درپوش منقاری نصب می گردد که متداولترین سیستم نمای شیشه ای کرتن وال می باشد .
نمای شیشه ای کرتن وال نیم فیس کپ :
همانند نمای شیشه ای کرتین وال فیس کپ می باشد با این تفاوت که در مراحل اجرای نمای کرتین وال نیم فیس کپ ، قسمت پروفیل های عمودی و افقی ( عمدتا افقی ) به جای نگهدارنده و درپوش از چسبهای با قابلیت انبساط بالا و مقاوم در برابر اشعه خورشید استفاده میگردد .
نمای شیشه ای کرتین وال فریم لس :
به ۲ صورت اصطلاحا ۲ کاسته و فول فریم لس ( فریم لس یوچنلی ) مورد استفاده قرار می گیرد که البته مدل دو کاسته به دلیل مقدار بالای استفاده از پروفیل آلومینیوم ( گران بودن بیش از اندازه این سیستم ) امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرد .
در مدل دوم که همان سیستم نمای شیشه ای کرتن وال یوچنلی می باشد به صورت کلی به جای اسپیسر معمولی از اسپیسر های یوچنلی ( که خود شامل ۲ نوع است . اول یوچنل پیوسته و دوم یوچنل گسسته ) استفاده شده و به جای چسبهای پلی سولفاید عادی ( که در شیشه های ۲ جداره عادی استفاه می شود ) از چسبهای استراکچرال – دو جزیی – استفاده می گردد .
مزیت اصلی این سیستم عدم روییت درپوش در نمای خارجی ساختمان و شاید بتوان گفت ایراد اصلی آن محدودیت در ابعاد شیشه های مورد استفاده و هزینه بالای این نوع شیشه ها می باشد .

 

فعالیت ها

آخرین مقالات

تماس با ما

  09126199501

  09101400048  

          telegram2

به کانال تلگرام ما پپیوندید

       @milonehco

 

      

      @miloneh_co